"Force feed" is an odd choice of words.
Announcement
Collapse
No announcement yet.
Advice Column Responds to Wiglaf's Inquiry
Collapse
X
-
Originally posted by gribbler View PostAmericans can afford non-crap much more easily than most people in history. Being lightly nudged into the direction of crap is not "force-feeding".“As a lifelong member of the Columbia Business School community, I adhere to the principles of truth, integrity, and respect. I will not lie, cheat, steal, or tolerate those who do.”
"Capitalism ho!"
Comment
-
Originally posted by Ben Kenobi View PostObesity comes packaged with very real health risks. So does homosexuality.
Or repetitive strain injury from watching 'artistic' dvds ?
After all, I'm now approaching 51, haven't contracted syphilis, gonorrhoea, N.S.U., herpes or H.I.V. and have definitely not been celibate. Possibly those condoms may have something to do with it... but of course you'd discount that and say it must be a miracle, hallelujah !Vive la liberte. Noor Inayat Khan, Dachau.
...patriotism is not enough. I must have no hatred or bitterness towards anyone. Edith Cavell, 1915
Comment
-
Originally posted by Ben Kenobi View PostGeesh. You have a corncob rammed up your ass.
You do seem awfully obsessed with gay sex, men having anal sex, sodomy, and objects in people's arses. Seek help- you clearly need it.Vive la liberte. Noor Inayat Khan, Dachau.
...patriotism is not enough. I must have no hatred or bitterness towards anyone. Edith Cavell, 1915
Comment
-
Healthy food is super ****ing cheap. I can get a can of corn for 50 cents. I can get a can of green beans for 50 cents. I can get pack of frozen spinach or broccoli for a dollar. Fresh fruits and vegetables are just as cheap. I buy 5 pounds of apples every week for $7. Potatoes and sweet potatoes are a dollar a pound. Bread is maybe $3-$5 a loaf. A gallon of milk is $2. I don't remember how much eggs cost but it's very very little. Chicken drumsticks are a dollar a pound, meat goes up from there; I get 90% lean ground beef for somewhere south of $5/pound.
A hamburger and fries at burger king is $5. I can make several dinners for that much from fresh ingredients bought at the grocery store.
Comment
-
Update: I just bought enough food to feed dinner to at least 12 people for around 35 dollars. Food is so ****ing cheap.50 bucks for a months worth of food? Sign me up.
Scouse Git (2) La Fayette Adam Smith Solomwi and Loinburger will not be forgotten.
"Remember the night we broke the windows in this old house? This is what I wished for..."
2015 APOLYTON FANTASY FOOTBALL CHAMPION!
Comment
Comment