Announcement

Collapse
No announcement yet.

Suomithreadi XXX: NAKED FINNISH POSTERS!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Suomen nuorrriso on veistetty terräksestä!"

    Ei se siltä kyllä näytä, jos tänne katsoo...
    Liekö täällä sitä nuorisoa ollenkaan.

    Hiljainen hetki todella olisi paikallaan Jalkaväenkenraali Ehrnrootille.

    Alkavat olemaan vähenemään päin...

    Eikä nykysuomalaisista ole mihinkään, siinä oli hän hiukan hakoteillä.
    I've allways wanted to play "Russ Meyer's Civilization"

    Comment


    • Muistelisin sanoneeni joskus CGN:n IRC:ssä ihan yleispätevänä sääntönä, että ihminen on fyysisesti parhaassa kunnossaan vasta 30-vuotiaana, josta sitten alkaa se paljon hypetetty pitkä alamäki.

      Onnea vain Jejelle

      Comment


      • Originally posted by VJ
        Muistelisin sanoneeni joskus CGN:n IRC:ssä ihan yleispätevänä sääntönä, että ihminen on fyysisesti parhaassa kunnossaan vasta 30-vuotiaana, josta sitten alkaa se paljon hypetetty pitkä alamäki.

        Onnea vain Jejelle
        Pitäisiköhän minun kiittää ihan pesäpallomailalla?
        (Luin ensin onnittelut ja sitten mitä sanot alamäestä... )

        Ja joo, olo on ikäloppu...
        (Perjantaina yhdellä* - loppuviikonloppu krapulassa...)


        * Piti otta vain yksi - tuli yksi känni + yksi helvitinmoinen krapula...

        Comment


        • YEAH! kai sitä tännekki pittää välistä postailla, eka kerta taas kuukauteen.

          Stefu pääsee varmaan pois armeijasta ennen ku sen tarttee postata seuraava ST.
          jos se nyt uutta thradia postaa.
          *Andemagne huomaa että ST on 2.5 vuotta vanaha aparaatti*
          muistattako te aikaa ennen ST:tä?
          palijokohan on ST:teitten yhteinen poust kaunt?


          LHS sai aika monta Oskaria. which is nice.


          Jeje:lle osannaottoni.


          Aadolf Enhrooth LR (Lepää Rauhassa)
          My Words Are Backed With Bad Attitude And VETERAN KNIGHTS!

          Comment


          • Originally posted by Andemagne LHS sai aika monta Oskaria. which is nice.
            Eikä oo

            Comment


            • Originally posted by Jeje2
              Pitäisiköhän minun kiittää ihan pesäpallomailalla?
              Vanha kunnon Narn Bat Squad olisi kyllä varmaan osuvammin paikallaan.
              "In some of its more lunatic aspects, political correctness is merely ridiculous. But in the thinking behind it, there is something more sinister which is shown by the fact that already there are certain areas and topics where freedom of speech, in the sense of the right to open and frank discussion, is being gradually but significantly eroded." -- Judge Neil Denison

              Comment


              • Originally posted by Urkki
                Eikä oo
                Ompa!
                My Words Are Backed With Bad Attitude And VETERAN KNIGHTS!

                Comment


                • Joku kyseli Suomithreadien postcountista: tämän viestin jälkeen se on 15208.

                  Comment


                  • Höröhm. Taitaapa olla aika laittaa pitkästä aikaa tällekin threadille viestiä, jolla on jopa merkitystä... tai no jaa. Ei tästä ainakaan erityisen koherenttia vaikuta tulevan. Minulla on ajatuksia mutta niistä monet ovat kovin... nuoria, joten kappaleita ja sanottavia asioita on useampia mutta niiden välillä ei ole oikein mitään punaista lankaa. Niin, ja tämä posti on kirjoitettu siinä kello kahdentoista ja kahden välillä aamulla enkä viitsi nyt tarkistaa sitä, joten virheitä saattaa olla (on). Jos tätä on mahdotonta lukea, huomenillalla (siis nyt) ilmestynee uusi, editoitu (toimitettu?) versio, odottakaa siihen.

                    Monet teistä ovat avarmaan huomanneet minun kiinnostuksen kieliin ja kielitieteeseen, jopa luulleet minun opiskelevan jälkimmäistä. En opiskele vielä, vaikka mitäpä sitä tulevaisuudesta vielä tietää - olen huomannut innostuvani melkein aina kun on minulla on mahdollisuus oppia uutta esim. suomen kielellisistä erikoisuuksista. Ehkä päädynkin jonnekin filologian alalle tai opettamaan äidinkieltä enkä mihinkään IT-firmaan.

                    Innostukseni saattaa johtua osaksi kavereistani. Tiedättehän minun olevan mikronationalisti - niillä ihmisillä, joiden kanssa olen tekemisissä, on jostain syystä tapana luoda omia tekokieliä (conlangeja ja auxlangeja - ei, en tiedä *tarkkaan* mitä nuo sanat tarkoittavat), mikä osoittaa innostusta kielitieteeseen. Voin luetella lonkalta useita aivan lähipiiristäni (kielten nimet tässä englanniksi): Hyperborean, Silika, Yardistani, Treesian, Shirithian, Solarian. Tietääkseni hyperboreankieli on näistä työstetyin - sitä on käytetty jo pitkään ja Radarasilikan, tärkein ja laajin Hyperborean kielestä ja kulttuurista kertova teos, olisi tulostetussa muodossa hieman paksumpikin kuin pelkkä lehtinen. Suuruusskaalan toisessa päässä shireroth (Shirithian) on oikeastaan vain englannin murre, ja vaikkapa yardistanin kieltä on olemassa vain parin lauseen verran.

                    Olen myös hieman suunnitellut (tässä "hieman" tarkoittaa seitsemää ranskalaista viivaa) omaa tekokieltäni, joka pohjautuisi läheisesti englantiin vaikkei näyttäisikään pintapuolisesti läheskään samanlaiselta. Joku on luultavasti tehnyt kaiken suunnittelemani jo paljon aikaisemmin (ja paremmin kuin minä tulen koskaan pystymään), mutta en anna sen vaivata. Olen ajatellut muokata mm.:

                    - pronomineja:
                    * sukupuolineutraalit pronominit olisivat hieno lisä ja helpottaisivat kommunikointia (ei enää "his or her" tai "him or her" -rakenteita!). Sekä niiden elämää, joiden mielenrauhaa feministit vaivaavat. Zie-pohjaiset pronominit vaikuttavat verkossa kaikista yleisimmin käytetyiltä.
                    * yksikön ja monikon toisen persoonan erottaminen toisistaan (keskienglannin, tai mitä "Middle English" onkaan suomeksi, mukaan - siis thou, thine, etc.) ei olisi niinkään tärkeä, mutta silti mielestäni käytännöllinen lisä.

                    - verbejä:
                    * lisäisin kielen konsistenssia joko lisäämällä suomen malliin uudet taivutuspäätteet kaikille persoonille, joilla ei jo ole omaa (siis kaikille paitsi yksikön kolmannelle ja jollekin vapaasti valitulle muulle) tai, mieluummin, ottamalla erityisen taivutuspäätteen pois yksikön kolmannelta persoonalta.
                    * palauttaisin sanan "not" yleiseen käyttöön, niin että sen kanssa ei tarvitse enää "do"-apuverbiä: "I like not coffee".

                    - välimerkkejä: käyttäisin The New Hacker's Dictionaryssä esiteltyä tapaa asetella lainausmerkit.

                    - oikeinkirjoitusta (tämä onkin se vaiken ja eniten muuttava osa): Etsisin käsiini jonkin järkevän järjestelmän, jolla pystyy muuntamaan kirjoitettua englantia puhutuksi ja toisinpäin foneemiperiaatteen mukaan, *ilman* että tarvitsee muistaa eri säännöt joka toiselle sanalle. Luotan Mark Twainin nerouteen jos muuta ei löydy .

                    Nyt kun olen päästänyt tämän ilmoille, saatte kommentoida vapaasti, ja eritoten heittää linkkiä vastaavanlaisiin ennen tehtyihin yrityksiin - saattaisin jopa saada niistä uusia ajatuksia.

                    Englannin uudistamiseen en ole käyttänyt vielä kovin paljoa aikaani. Enemmän olen saanut nauttia siitä, kun olen mietiskellyt eri sääntöjä ja tapoja suomenkielessä. Jotkut ajatukseni vaikuttavat jopa aika huvittavilta, mutta niissä näkyy paljon juuri sitä, minkä kaikki suomalaiset tietävät kielestään vaistomaisesti mutta eivät osaa pukea sanoiksi ennen kuin miettivät läpi.

                    Otetaan esimerkiksi sanat "tai" ja "vai". On omanlaisensa siunaus, että kielessämme nämä sanat ovat erillisiä. Englannissa on vain "or", jonka merkitys vaihtelee tilanteen mukaan, ja joka siten antaa usein mahdollisuuksia tulkita lauseita odottamattomalla tavalla. Käykääpä huviksenne kysymässä joltakulta tämä: "Are you inside or outside?" Lauseelle odotetaan vastaukseksi jompaakumpaa kysymyksessä annetuista vaihtoehdoista. Sanan "or" voi kuitenkin myös käsittää loogiseksi totuusarvoja käsitteleväksi operaattoriksi. Tällöin, olettaen että "I'm inside" on lauseen "I'm outside" negaatio (ts. yksi ja vain yksi lauseista voi olla totta), "yes" on aina oikea vaikkakaan ei lainkaan järkevä vastaus tuohon kysymykseen. Autistit ja vitsailevat hakkerit voivat kuitenkin hyvinkin antaa sen.

                    Tämä epäselvyys on suomessakin, mutta ymmärtääkseni vain joissain murteissa. Muuten sanoilla "vai" ja "tai" on selvä, suuri merkitysero, itse asiassa niin suuri, että niillä ei ole juuri mitään tekemistä toistensa kanssa. "Vai" esittää vaihtoehtoja - kysymys, jossa esiintyy sana "vai" oikeassa paikassa, esim. "oletko sisällä vai ulkona" tarvitsee vastaukseksi yhden käsitteen annettujen vaihtoehtojen joukosta - tai, silloin tällöin, odottamattomasti useita käsitteitä tai käsitteitä vaihtoehtojoukon ulkopuolelta, tai molempia. "Tai" taas käsittelee totuusarvoja LISP:mäisessä (*) logiikassa.

                    Toinen esimerkki: "Heitin Villeä Kutvosen päällä." Tämän oudon, kaksimerkityksisen lauseen takana on omalaatuinen ajatusketju. Lähdin sitä punoessani liikkeelle ulko-olennon (**) merkityksestä: Fyysisestihän tämä sijamuoto tarkoittaa jonkin päällä tai onton esineen sisällä olemista, jonkin asian tekemistä jollakin (huomaattehan -lla-päätteen sanan keskellä tässä) ja svetisismeissä, ehkä oikeassakin suomessa, luultavasti vielä jotain muutakin. Ei mennyt pitkäänkään, ennen kuin huomasin jo yhden uuden merkityksen, joka näkyy hyvin tässä lauseessa: "Heitin Villeä Kutvosella." Tämä lause on kaksimerkityksinen, aivan kuin kappaleen alussa esitetty lause. Heitinkö Villeä Kutvosen kotona vai heitinkö Kutvosen Villeä kohti? Jos päätänkin ihmisuhrien olevan hieman liian paljon makaaberien esimerkkilauseiden luomista varten, otankin esiin sian. Silloin en heitä sian päällä, vaan sianpäällä. Tämä yhdyssanaksi muuttuminen vaikuttaa tapahtuvan kaikille sanoille, jotka eivät ole ihmisten nimiä.

                    Ehkä mielenkiintoisinta juuri tällaisessa ajattelussa on se, etten osaa selittää ennen asian läpi miettimistä, mitkä säännöt ohjaavat kielen syntymistä juuri tässä tapauksessa - ja olen itse asiassa myöhemminkin vain hyvin vähän viisaampi kuin ennen. Ajattelu on kuitenkin palkitsevaa ja sitäpaitsi vaivatonta. Kaikki, mitä tarvitsen tutkimukseen, on kätevästi hyvin lähellä - ajatuksen päässä. Omat aivoni pursuavat eksaktia, selvää ja lähes varmaa tietoa (mitä en löytäisi jos haluaisin tutkia vaikkapa psykologiaa kieliopin sijaan - ts. tieto on sisällä, mutta ei selvää), jota on mahdotonta muuttaa suoraan muille ihmisille käsitettävään muotoon, mutta saloja voi selvittää niin nopeasti kuin koskaan voi haluta.

                    Otetaanpa loppuun vielä yksi mielenkiintoinen suomenkielen erikoisuus. Kuulin vasta pari kuukautta sitten ensi kertaa siitä, että "ei" on itse asiassa verbi. Olen ajatellut yrittää miettiä, mitä taivutusmuotoja sille on olemassa. Tässä pieni, luultavasti vielä vaillinainen taulukko:

                    - se modus, joka vain toteaa asioita (***):
                    Preesens (ainoa aikamuoto johon tämä verbi taipuu, uskoisin):
                    Minä en
                    Sinä et
                    Hän ei

                    Me emme
                    Te ette
                    He eivät
                    (Täällä) ei

                    - imperatiivi:
                    Preesens (taipuiko tämä modus lainkaan millään järkevällä muihin aikamuotoihin?):
                    -- (minä)
                    Älä (sinä)
                    Älköön (hän)

                    Älkäämme (me)
                    Älkää (te)
                    Älkööt (he)

                    Uskokaa mitä haluatte, mutta minä olin ihan oikeasti innoissani, kun huomasin kaikkien noiden muotojen olemassaolon...

                    (*) Yhdelle operaattorille voi antaa enemmän arvoja kuin kaksi, esim.: "Oletko nähnyt paavoa, anttia tai villeä?" Boolen algebrassa tämä ei toimi (suurin osa operaattoreista käsittelee kahta lausetta, negaatio yhtä), ja LISP oli ensimmäinen mieleeni tullut looginen järjestelmä, jossa toimii... niin, ja muuten, ei taida olla ihan kielen sääntöjen mukaista tehdä lyhenteestä johdosta ja käsitellä johdoksen päätettä (mikä sen nimi sitten olikaan) kuin sijapäätettä...

                    (**) En ole oppinut ulkoa sijamuotojen vierasperäisiä nimiä, joten käytän ainakin paikallissijoille suomenkielisiä nimiä. Tiedän, että ne kuulostavat oudoilta (sanoin aikoinaan koulussa, että ulko-olento on paras nimi, jonka kukaan voi koskaan keksiä kieliopilliselle käsitteelle), mutta niiden takana on sentään järkevä järjestelmä, jonka mukaan voi muistaa hyvin helposti kuuden eri sijamuodon nimet - ja se ei ole vähän.

                    (***) En todellakaan muista kieliopin termejä hyvin. Eiväthän kaikki papit edes osaa kymmentä käskyä () (niin, ja minä olen ollut näistä asioista oikeasti kiinnostunut oikeastaan kovin vähän aikaa). Katso myös (**).
                    Last edited by Ari Rahikkala; March 3, 2004, 15:35.
                    This is Shireroth, and Giant Squid will brutally murder me if I ever remove this link from my signature | In the end it won't be love that saves us, it will be mathematics | So many people have this concept of God the Avenger. I see God as the ultimate sense of humor -- SlowwHand

                    Comment


                    • Originally posted by Ignorance
                      Vanha kunnon Narn Bat Squad olisi kyllä varmaan osuvammin paikallaan.
                      Ehkäpä, mutta tälläisen työ... palveluksen olisin kyllä haluakas tekemään ihan itse. (Ei sitä hupia kaikille riitä ku on niin pienikin )

                      Comment


                      • Minä uskon... syntien anteeksiantamukseen ja ruumiin ylösnousemukseen (öö, olikohan tässä muutakin?), sekä Riku Rinteeseen, ilosanoman suurimpaan levittäjään, nuorison pelastajaan, Pyhien Kirjojen kirjoittajaan, vaeltavaan kristittyyn ja pimeyden väistäjään. Aamen.

                        Pyhä nelinäisyys.
                        Last edited by Ari Rahikkala; March 4, 2004, 06:24.
                        This is Shireroth, and Giant Squid will brutally murder me if I ever remove this link from my signature | In the end it won't be love that saves us, it will be mathematics | So many people have this concept of God the Avenger. I see God as the ultimate sense of humor -- SlowwHand

                        Comment


                        • Päivää

                          hei mä tiedän ison norsun ja sen nimi on Elisa

                          no mitä tulee adsl hintoihin katsottuna!!!!
                          gowabunga!!!!!!

                          Comment


                          • Originally posted by Andemagne


                            Ompa!
                            Eipä oo x2

                            Comment


                            • laitan tämän tänne tulevaisuutta varten, ja eepahan taisi kysellä joku aika sitten weppi-irkkiä, niin tällä ainakin tänään pääsin CGN/StP IRC Networkkiin (huomaa ras, me välitetään )

                              edit: ja itse osoite http://irc.kharkov.net/cgi-bin/irc.cgi
                              :p:p:p|__Hakkapeliitta/Jeki__|:p:p:p
                              You wanna see me spank my monkey?
                              I'll shake your hand later, I have an...itch.

                              Comment


                              • Hmm. Minä ainakin haluaisin että "I like not coffee" olisi kieliopillisesti oikein. Thou ja thine ovat myös mielenkiintoisia, tyhmänkohteliaat britit vain halusivat teititellä liikaa.
                                Nyt päästän veljen pelaamaan.
                                www.tuukkavirtaperko.net

                                Comment

                                Working...
                                X