Announcement

Collapse
No announcement yet.

How much

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by -Jrabbit

    Even really good pizza is pretty cheap. Dinner for 3 at my favorite (French) restaurant runs close to $200.
    And it's worth it.

    Note: I did NOT include restaurant dinners in my quick cost calc.
    I don't know how much pizza costs by you, but here a (good) pizza is pretty expensive (For a student that is)
    This space is empty... or is it?

    Comment


    • #17
      It's cheap to cook one's own food here. The expensive part is time spent on cooking said food. So now we have a part-time maid to do it, even she can't cook as good as I do.
      (\__/) 07/07/1937 - Never forget
      (='.'=) "Claims demand evidence; extraordinary claims demand extraordinary evidence." -- Carl Sagan
      (")_(") "Starting the fire from within."

      Comment


      • #18
        About £20 a week, so hmmm around $130 a month.
        www.my-piano.blogspot

        Comment


        • #19
          I purchase about $220 a month for food -- this includes groceries for at home, as well as lunches outside of home.
          A lot of Republicans are not racist, but a lot of racists are Republican.

          Comment


          • #20
            My gf and I spend ~$75 per week at the grocery store, but that does not include booze or dining out. Say we eat out once a week, plus usually buy lunch once per week... add in booze....

            mixti mixti mixti in the bowly bowly...

            I guess I'm in the $240-$280 range.

            -Arrian
            grog want tank...Grog Want Tank... GROG WANT TANK!

            The trick isn't to break some eggs to make an omelette, it's convincing the eggs to break themselves in order to aspire to omelettehood.

            Comment


            • #21
              I dont spend much money on food at all, maybe some like 10$ dollars a month
              Kermit the frog

              Comment


              • #22
                I would say just above $200 a month. A little less during Summer, a little more during Winter.

                Maybe the poll should have asked how great the percentage is of income one spends on food.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by ADG
                  $80-$120 as the least amount?

                  ...and you're talking per person?

                  I guess that's about the amount this household pays together (2 people in the early 20s)... ok, maybe a little more, but not much...
                  That is a long time ago...
                  Speaking of Erith:

                  "It's not twinned with anywhere, but it does have a suicide pact with Dagenham" - Linda Smith

                  Comment


                  • #24
                    Do cigarettes count as food?
                    -30-

                    Comment


                    • #25
                      usually about $30 a week, which works out to $120 a month.

                      A lot of that goes towards my orange juice. As I pay $5 for a gallon of orange juice. I only drink 100% juice now. I no longer drink soda.

                      Comment


                      • #26
                        How the f do you spend only $30 a week?

                        Do you just not eat that much?
                        We the people are the rightful masters of both Congress and the courts, not to overthrow the Constitution but to overthrow the men who pervert the Constitution. - Abraham Lincoln

                        Comment


                        • #27
                          that's just for one person.

                          And yes I have undergone a eating habit change (I won't call it a diet- since it is a permanent change in eating habits), and I do eat less food because of it.

                          I usually just eat yogurt in the morning, a sandwhich (just 2 pieces of meat now) and a banana when I'm working, usually a tv dinner at night. I need to cut the tv dinners to avoid the processed food. On the weekends I cook using my george forman grill. Usually a burger or chicken breast. George Forman is god! . I also eat various fruit in between meals. And I drink mostly water with my meals except for orange juice maybe once or twice a day.

                          It's a low calorie diet.

                          I was thinking about cutting my calorie intake by 40%, but that might be just a little to hard. but there is evidence that can increase your lifespan by like 10 to 20%.

                          no fast food for me. Though I still do eat pizza. I love pizza . But pizza isn't terribly expensive.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by st_swithin
                            Do cigarettes count as food?
                            Of course, without them I'd never get any fiber.

                            I selected "not in this range", as I spend about 5-600$ a month on food and beverages from all sources.
                            He's got the Midas touch.
                            But he touched it too much!
                            Hey Goldmember, Hey Goldmember!

                            Comment


                            • #29
                              Have no idea. I live off maybe $40 during the week, and then i spen up around $25 on the weekends alone. Using this estimate, i guess i spend around $220 a month on food. Is that a lot? I sure hope not, im a college student
                              "I bet Ikarus eats his own spunk..."
                              - BLACKENED from America's Army: Operations
                              Kramerman - Creator and Author of The Epic Tale of Navalon in the Civ III Stories Forum

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by ADG
                                $80-$120 as the least amount?

                                ...and you're talking per person?

                                I guess that's about the amount this household pays together (2 people in the early 20s)... ok, maybe a little more, but not much...
                                You spend $2 per meal, 2 meals a day and after 30 days you're looking at $120.00. Me thinks you aren't capturing all your food costs.

                                Comment

                                Working...
                                X