We buy stuff in supermarkets and cook ourselves. If we haven't time then heating soup which costs maybe $1.25 for a can is quicker. Then we have a thermos that keeps it warm. If I eat breakfast it's eggs and bacon with toast. Sometimes I'll do a sweet italian sausage instead of the bacon. So a dollar or less than $2 with the sausage. Maybe $6 a day if that for everything. So $6 x 365 vs 20 x 365. Don't have a calculator on me but if I didn't do this we wouldn't be able to be building a retirement home in the tropics. Sorry to cry up thrift, but I'm a strong believer in it. By defering the pleasure of going out to eat until we get to the Phils we are able to go out 5 times for what we spend for once here.
Sorry to preach.
Sorry to preach.
pretty cheap and tastes good. What soup do you eat?
him just the way he is.
Comment